Home

fa81ea8ffd592125568078095277af83_XL

Czy wiecie, że najmłodszy legionista miał 14 lat i pochodził z Kielc? Rozpocząłem procedurę nadania jednemu z placów w Kielcach patronatu Władysława Franasia – kielczanina, najmłodszego legionisty, bohatera walk o niepodległość naszej Ojczyzny.

Setna rocznica odzyskania niepodległości

Rok 2018 jest szczególną datą w naszej historii. To właśnie teraz cofamy się w swej pamięci o 100 lat aby wspominać jedną z ważniejszych chwil w dziejach Państwa Polskiego. Odzyskanie niepodległości po ponad 120 latach i początek odbudowy polskiej państwowości zostało okupione krwią i cierpieniem całych pokoleń. Czasy te wykreowały także wielu bohaterów. Bohaterów znanych i pamiętanych, którym honory oddajemy nie tylko przy okazji świąt i akademii. Jest też ogromna grupa ludzi, Polaków, których bohaterstwo pozostaje do dziś anonimowe. Stulecie odzyskania niepodległości jest więc doskonałym momentem aby oddać cześć i pamięć choćby niektórym z nich, a zwłaszcza tym związanym z naszym miastem.

Kielczanie w Legionach Piłsudskiego

Stulecie odzyskania niepodległości jest doskonałym momentem aby oddać cześć i pamięć kielczanom, którzy walczyli w tamtych latach za Ojczyznę. Propozycja nadania imienia Władysława Franasia miejscu publicznemu jest wyjściem naprzeciw temu postulatowi. Takie uhonorowanie na pewno byłoby doskonałą okazją do przypomnienia historii tego wspaniałego Polaka i mieszkańca Kielc, żołnierza i państwowca.

Zapraszam do obejrzenia filmu, w którym opowiadam o inicjatywie uhonorowania w Kielcach Władysława Franasia:

Kim był Władysław Franaś?

Władysław Franaś poświęcił całe swoje życie walce o niepodległą Polskę. Mając zaledwie 14 lat sfałszował swoją metrykę aby dostać się do Legionów Piłsudskiego. Tak stał się najmłodszym legionistą. Internowany w Szczypiornie w 1918 zbiegł z niewoli i po krótkim czasie ponownie wstąpił do Legionów. Uczestniczył w kampanii w Karpatach gdzie został ranny w bitwie pod Rafaiłową. Brał udział także w walkach na Wołyniu, gdzie ponownie odniósł poważne rany w czasie Bitwy pod Polską Górą. Już w Niepodległej Polsce brał udział w wojnie z bolszewikami walcząc o Mińsk i nad Berezyną. Uczestniczył także w walkach w czasie Przewrotu Majowego, w kczasie którego znów został ranny.

Władysław Franaś był niezwykłym patriotą i bohaterem walk o niepodległość. Całe swoje życie, już od dzieciństwa, poświęcił Ojczyźnie, poświęcił polskiemu wojsku, Legionom, Piłsudskiemu. Nigdy nie czuł się bohaterem. Zawsze swoją ofiarę krwi uważał za podstawową powinność dla Polski. Płakał tylko raz w swym życiu, w dniu śmierci Marszałka. Większość swego dorosłego życia poświęcił także Kielcom. To tu osiadł i założył rodzinę, to tu wychowywał swoje dzieci ucząc je miłości do Polski. Zmarł w 1945 roku w chwilę po zakończeniu wojny jego ostatnią wolą było aby pamięć o nim pozostała właśnie tu, w Kielcach, gdzie sam spoczął na wieki.

Kielce pamiętają

W dzisiejszych czasach naznaczonych brakiem prawdziwych autorytetów jest niezwykle ważne aby przypominać, szczególnie młodemu pokoleniu, o ludziach, o czasach dzięki którym dziś mogą żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Kielce takiego bohatera mają, jest nim właśnie Władysław Franaś, najmłodszy legionista, kielczanin.

2 thoughts on “Plac Franasia w Kielach na 100 rocznicę odzyskania niepodległości

  1. Niestety muszę Pana zmartwić, ponieważ mój dziadek z naszego Regionu z roku 1901 roku wstąpił do Legionów w 1914 .Prawdopodobnie tak samo jak Pan Franaś uciekł z Gimnazjum i poszedł z Legionistami. Równiez był ranny a po wojnie skończył Gimnazjum i w dowód zasług na polecenie Piłsudskiego zoatał Naczelikiem Poczty w Kielcach na ulicy Sienkiewicza. Więc był młodszy albo byli rowiesnikami a moze kolegami…

    • Nie martwi mnie to wcale, bo to kolejna historia świadcząca o męstwie młodych ludzi w tamtym okresie. Gratuluję powodu do dumy jakim bez wątpienia jest Pański dziadek. Jeśli zachowały się materiały historyczne to warto je przeanalizować pod kątem jakiejś formy upamiętnienia. Jestem do dyspozycji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s