Home

17021390_1581695625191569_2494347960841723630_n

Historia to fakty. Z faktami się nie dyskutuje, nie zataja, fakty się analizuje i wyciąga wnioski.

Nowa propaganda próbuje ze zbrodniarzy zrobić niezłomnych bohaterów, przykład dla obecnej młodzieży. Ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością. Do jednego zbioru pod nazwą „żołnierze wyklęci” zebrani zostali faktyczni bohaterowie ze zbrodniarzami, którzy za nic mieli życie cywilów, kobiet, dzieci i rozkazy dowództwa AK. Rotmistrz Witold Pilecki, twórcy deklaracji programowej WiN i inni w grobie się przewracają, kiedy są ustawiani w jednym szeregu z ”Brygadą Świętokrzyską”, czynami oddziału „Łupaszki”, „Ogniem” czy „Burym”.

Historia w mniej i bardziej szarych kolorach, ale nie czarno-biała jak chcą ją przekazywać mistrzowie nowej propagandy.

IPN, media państwowe i grupa polityków tworzą nieprawdziwy obraz tamtych czasów paradoksalnie posługując się narzędziami propagandy, którymi posługiwano się we wczesnym okresie PRLu. Zamiast ujawniać fakty i uczyć młodych ludzi wyciągania wniosków budują bezrefleksyjny, niepodlegający dyskusji kult oparty na nacjonalizmie, stadionowej nienawiści i akceptacji mordów ludności cywilnej.

Bohaterowie i patrioci, kryminaliści i zwyrodnialcy. Po 1945 r. jednych od drugich zaczęła dzielić bardzo cienka linia.

Wielu żołnierzy polskiego państwa podziemnego znalazło się w sytuacji tragicznej, uciekając do lasu przed prześladowaniami nadchodzącego systemu represji. Należy im się pamięć i szacunek. Nie można jednak zgodzić się na to, żeby propaganda naszych czasów, do celów politycznych, za pomocą hasła „żołnierze wyklęci” zatarła na zawsze różnicę między tymi, którzy walczyli o Niepodległą, a zwykłymi zbrodniarzami.

3 thoughts on “Historia pisana „wyklętymi”

  1. Nie mam nic przeci upamietnieniu bohaterow, ale kiedy Prezydent idzie na pogrzeb Lupaszki, a kilka tygodni pozniej Inki to krew sie we mnie burzy. To bardziej uwlacza bohaterom niz nazywanie wykletych przekletymi, memy wysmiewajace ich itp. Do tego wstyd mi za Polske, gdy moj Prezydent (nawet jesli na niego nie glosowalem) upamietnia i honoruje czlowieka odpowiedzialnego za smierc cywili, czy, przede wszystkim dzieci. Takie wpisy sa wazne bo przesuwaja dyskurs z sebixowego nacjouwielbienia w strone realnej oceny moralnej czynow tych ludzi. BRAWO Panie Marcinie, tak trzymac!

  2. Pamięć o prawdziwych polskich bohaterach, była zakłamywana przez dziesiątki lat PRL, a po zmianach 1989 działo się niewiele lepiej. Proszę nie kolportować dalej tych kłamstw.

    • Racja, historię zniekształcano w PRLu, ale obecna władza PiS poprzez IPN robi to równie sprawnie o ile nie lepiej. Tamte kłamstwa nie usprawiedliwiają dzisiejszych. To, że wtedy przeginano nie oznacza, że teraz w drugą stronę trzeba.

      Wtłacza się ludziom do głowy fikcyjny obraz krystalicznych bohaterów pomijając niewygodne fakty np. o Brygadzie Świętokrzyskiej, zbrodniach oddziału Łupaszki, Ognia, Burego i wielu innych. Przyjdzie czas tajne komplety urządzać, żeby przyszłe pokolenia wiedziały jak wyglądała rzeczywistość i dzięki temu mogły wyciągać wnioski na przyszłość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s