Home

16707461_1850782061802758_4440271675728052336_o

Dziś podczas spotkania Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego przedstawione zostały propozycje zmian do regulaminu. Niektóre z nich są dobre i oczekiwane, a inne wręcz radykalne i budzące rozczarowanie. W Komisji większość głosów posiada strona prezydencka, a postulat poszerzenia naszego grona o przedstawiciela organizacji pozarządowych niestety nie doczekał się realizacji.

Zmiany na lepsze

Z całą pewnością zaliczam do nich nowy „rozkład jazdy” czyli terminy (widoczne na zdjęciu). Tym samym wydłużony zostaje czas na weryfikację i uzupełnianie wniosków. Dobrym pomysłem jest także możliwość wzajemnego uzupełniania środków finansowych pomiędzy potrzebami realizacji dużych i małych projektów. Bez wątpienia dobrym i wyrównującym szanse jest także wprowadzenie nowej karty do głosowania, choć mogłaby być prostsza. Jest natomiast jeszcze szansa na to żeby ją poprawić. Zdecydowanie podoba mi się także deklaracja Wiceprezydenta Tadeusza Sayora o postawieniu na promocję i uszczelnienie systemu oddawania głosów przez internet.

Zmiany na gorsze

Najbardziej bulwersującą zmianą będzie odrzucenie projektów, które zakładają inwestycje na gruntach innych niż miejskie. Odpadają zatem wszelkie place zabaw, miejsca rekreacji, boiska i skwery osiedlowe, takie pomiędzy blokami, bo należą do spółdzielni lub poszczególnych wspólnot mieszkaniowych. To duże zaskoczenie i rozczarowanie. Nie tylko dla mnie, ale zwłaszcza dla wielu inicjatyw osiedlowych.

Neutralnie podchodzę natomiast do zredukowania ilości gł0sów, które można wykorzystać do zagłosowania. Z jednej strony zwiększa się waga takiego głosowania i być może będzie ono bardziej przemyślane, a z drugiej te radykalne zmiany ograniczają zbyt rygorystycznie możliwość poparcia większej puli wartościowych projektów. Według propozycji Ratusza w 2017 r. będziemy mogli zagłosować tylko na jeden projekt duży i zaledwie na trzy projekty małe. Jak dla mnie to zdecydowanie za mało. Ponadto w dużych projektach wpiera to najsilniejszych organizacyjnie wnioskodawców, których projekty nie zawsze idą w parze z ideą budżetu partycypacyjnego (np. szkoły, które powinny otrzymywać pieniądze na inwestycje ze zwykłego budżetu miasta).

Nie zmienia się kwota, nadal będzie to 5 mln zł, z czego 3,5 mln zł zagwarantowane będzie dla tzw. małych zadań o wartości inwestycji do 150 tys. zł i 1,5 mln zł dla dużych przekraczających koszty 150 tys. zł.

Termin zgłaszania zadań do budżetu obywatelskiego na 2017 rok rozpoczyna się 20 marca i potrwa trzy tygodnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s