Home

empire-state-building-history-facts

To nie wieżowce tworzą biznes i miejsca pracy, ale biznes tworzy wieżowce, a w nich miejsca pracy. Tymczasem władze Kielc za kwotę ok. 70 mln zł planują wybudować 22 piętrowy wieżowiec pod wynajem. Dla porównania najwyższe budynki w Kielcach są o połowę mniejsze, a najemców lokali ubywa, bo inwestorzy nas omijają, a młodzi przedsiębiorczy ludzie uciekają do innych miast.

Na całym świecie wieżowce buduje się z bardzo oczywistych przyczyn finansowych i urbanistycznych, a nie na zasadzie postawienia pomnika lub spełnienia ambicji. Korporacje często też budują wieżowce ze względów wizerunkowych, lecz samorząd to nie korporacja, a o miejskich włodarzach świadczą nie budowle, a jakość życia mieszkańców.

Wykonawca czyli Kielecki Park Technologiczny za fundusze unijne chce zająć się deweloperstwem, ale co będzie z tym budynkiem w przyszłości? Kto utrzyma ten obiekt? Czy KPT dysponuje badaniami rynku, które wskazywałyby na takie zapotrzebowanie? To są moje wątpliwości przy jednoczesnym szacunku dla dorobku KPT. Czy ktoś te wątpliwości mnie i innym radnym rozwieje argumentami? Póki co, dyrektor parku budowę 22 piętrowca uzasadnia, tworząc „story”, nawiązaniem do 22 biznesowej dzielnicy Barcelony. No cóż, pozostaje cieszyć się, że to 22, a nie 44 dzielnica.

Ten projekt kojarzy mi się z wiecznie żywymi kultowymi tekstami z filmów Barei. „To jest miś na miarę naszych możliwości. My tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz miś, przez nas zrobiony i to nie jest nasze ostatnie słowo!” Czyż nie tak może skończyć się i w tym przypadku… ?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s