Home
Fot. Nasze Kielce

Fot. Nasze Kielce

Po 13 latach rządów Wojciecha Lubawskiego Kielce potrzebują zmiany. Dotychczasowy styl i strategia zarządzania szybko ciągną Kielce na dno. Świadczy o tym wiele analiz i wyników badań statystycznych. Prezydent Lubawski jest wypalonym i zmęczonym urzędowaniem człowiekiem. Jego marazm i brak inicjatywy przekłada się na zastój i zapaść w wielu obszarach funkcjonowania miasta. Pokłosie tej sytuacji zbierają wszyscy mieszkańcy Kielc włącznie z tymi, którzy na wybory nie chodzą – sądzą, że ich to nie dotyczy. Czas to zmienić i nie jest jeszcze za późno. Dlatego zawiązuje się Komitet Referendalny w skład którego wejdą przedstawiciele różnych partii politycznych, organizacji społecznych, a także zwykli podatnicy, mieszkańcy Kielc.

Rok temu Wojciech Lubawski został wybrany na kolejną, czwartą już kadencję. Prześlizgnął się nad „poprzeczką” zaledwie o kilka procent. Widać było, że on sam już nie ma chęci na prezydenturę jednak jego bliscy współpracownicy jeszcze raz przekonali go. Zapewne w trosce o swój los i dalszy udział w sprawowaniu władzy. Rozpoczęła się najgorsza dla Kielc i samego Prezydenta Lubawskiego kadencja.

Po roku od wyboru obserwowaliśmy nieczystą grę w sprawie uporządkowania sytuacji Korony, utrzymywania fikcji pod nazwą Port Lotniczy Kielce (zarządzającej nieistniejącym lotniskiem w Obicach), nieuzasadnione duże wydatki na przystanki, zaciągnięte kredyty, wyjazdy urzędników do Chin, brak komunikacji z organizacjami społecznymi, niespełnione obietnice, nielogiczne podnoszenie podatków czy kolejny luksusowy samochód. Przypomniałem tylko te najbardziej medialne fakty, a przykładów na niegospodarność można pokazać jeszcze więcej. Nasze miasto zostaje w tyle za innymi ośrodkami wojewódzkimi, a Wojciech Lubawski zwala całą winę na sytuację w kraju.

Jako radny obserwuję w ostatnich miesiącach także nasilające się skargi na niespełnione obietnice Prezydenta Lubawskiego. Kolejne grupy i pojedynczy wyborcy odwracają się od prezydenta widząc błędy i zaniechania, które popełnił w pierwszym roku swojej czwartej kadencji. Co możemy zrobić jako radni? Głosować, apelować, ale też poprzeć zmiany, na które nadzieję daje referendum.

Poparłem inicjatywę referendalną, bo każdy kolejny dzień prezydentury Wojciecha Lubawskiego to ryzyko strat, złych decyzji oraz niewykorzystanych szans. Zmiana kursu jest możliwa, ale bez tego sternika. Potrzeba nowego i kreatywnego człowieka. Nie ma czasu by czekać na zakończenie kadencji, gdyż za 3 lata może być za późno. Dlatego referendum jest potrzebne już teraz. Takiego przekonania nabrałem obserwując wiele lat działalności Prezydenta Lubawskiego. Jako mieszkaniec Kielc, działając w organizacji społecznej, a w ostatnim roku również jako radny przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów.

Zwolennicy trwania Wojciecha Lubawskiego na stanowisku Prezydenta Kielc podnoszą populistyczne argumenty przeciw takie jak koszty organizacji referendum. Tymczasem prawda jest taka, że nie stać nas, aby tego referendum nie zorganizować. Koszty związane z organizacją referendum to zaledwie kropla w morzu pieniędzy, które wyparowują z powodu wizji realizowanych przez Wojciecha Lubawskiego. Warto też wiedzieć, że pieniądze corocznie rezerwowane na ewentualność referendum nie będą wydane na nic innego jak właśnie referendum. Koszty referendum mogą zwrócić się już w pierwszym dniu urzędowania nowego prezydenta.

Harmonogram działań referendalnych dyktuje obowiązujące w tym zakresie prawo. W najbliższych tygodniach Komitet Referendalny skupi się na przygotowaniu akcji. Od momentu zgłoszenia Komitetu musi on w ciągu 60 dni zebrać ok. 15,7 tys. podpisów. Najprawdopodobniej rozpocznie się to po nowym roku. Komisarz wyborczy rozpatruje wniosek o referendum i weryfikuje złożone podpisy w ciągu kolejnych 30 dni. Następnie wyznaczony zostanie termin przeprowadzenie głosowania. Kieleckie referendum może zatem zostać przeprowadzone na wiosnę, a będzie ważne jeśli weźmie w nim udział nieco ponad 39 tys. kielczan. Tym samym jeszcze przed wakacjami mogą nas czekać wybory nowego Prezydenta Kielc.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s