Home

W punktach obrad ostatniej Sesji znalazły się trzy projekty uchwał, które budziły kontrowersje. Pierwsza dotyczyła Spółki Korona, druga zaciągnięcia blisko 20 mln zł kredytu i trzecia sprzedaży działki miejskiej Ojcom Kapucynom z 80% bonifikatą.

hand_vote_web

Korona

Na pierwszy rzut oka treść uchwała brzmiała jakby dotyczyła tylko zgody na sprzedaż Spółki Korona. Nic bardziej mylnego. Radni już 2 lata temu podjęli dobrą uchwałę dającą Prezydentowi możliwość zbycia 100% akcji spółki, ale (uwaga!) w trybie publicznym. Umożliwiało to większą transparentność i równe szanse dla wielu oferentów. Natomiast podczas ostatniej Sesji Prezydent Wojciech Lubawski Zaproponował zmianę tego trybu na niepubliczny nie ukrywając, że zależy mu na tym dlatego, żeby sprzedać akcję jednemu, najprawdopodobniej już wcześniej wybranemu oferentowi. Ma nim być Diamond Sport & Promotion Pana Andrzeja Grajewskiego. Tym samym złożenie oferty jak i sama oferta rodzimych przedsiębiorców z Grupy Kieleckich Inwestorów Sportowych z góry została skazana na odrzucenie. Dla mnie jest to absolutny skandal. Głosowałem przeciwko takiemu trybowi. Uważam, że uchwała z 2013 r. upoważniająca do zbycia 100% udziałów Spółki Korona właściwie określała zasady wyboru inwestora. Ponadto kieleccy przedsiębiorcy są bardziej wiarygodni i zwiazani z Klubem niż społka Pana Grajewskiego z kapitałem założycielskim w kwocie 5 tys. zł. Niestety większość w Radzie opowiedziała się za prezydenckim trybem sprzedaży.

Kredyt 20 mln zł

Miejski Zarząd Dróg znów lekką ręką przedłużył terminy zakończenia dużych robót drogowych na kieleckich ulicach. Zwłaszcza chodzi tu o słynne kieleckie przystanki po 400 tys. zł. W związku z pozwoleniem na oddanie inwestycji w późniejszym terminie budżet miasta stracił szansę na uzyskanie z tego tytułu w 2015 r. refundacji unijnej. Pomysłem na pokrycie tej „dziury budżetowej” okazała się prezydencka propozycja zaciągnięcia kredytu w kwocie 19,6 mln zł, którego odsetki będą kosztowały Kielczan ok. 30 tys. miesięcznie.

Głosowałem przeciwko uchwale o zaciągnięciu kredytu, bo nie uważam, że za opóźnienia wykonawców robót drogowych i brak wystarczającego monitorowania prac mamy płacić my wszyscy jako mieszkańcy Kielc. Może niech zapłacą za to wykonawcy lub osobiście dyrektor MZD odpowiedzialny za inwestycje drogowe? W prywatnej firmie manager, który spowodowałby takie koszty straciłby kontrakt w 3 minuty.

Uchwała została przyjęta uzyskując większość w głosowaniu. Choć jednocześnie dwa dni wcześniej w trakcie posiedzenia Komisji Budżetu I Finansów, której jestem przewodniczącym uchwała została zaopiniowana negatywnie (zadłużenie Kielc w 2014 r. sięgnęło niebezpiecznie wysokiego poziomu prawie 54% dochodów).

Po Sesji złożyłem interpelację dotyczącą tego jak MZD łatwo przedłuża wykonawcom wszelkie terminy  oraz braku wystarczającego nadzoru nad inwestycjami. W interpelacji zawarłem również pytanie o ilość wniosków o przedłużenia terminu i wydanych na tę okoliczność decyzji w okresie ostatnich 4 lat.

„Tania” działka dla Kapucynów

Uchwała, która dość niepozornie „przeszła” przez Sesję dotyczyła sprawy  Ojców Kapucynów, którzy wystąpili o zakup działki położonej obok kościoła przy ul. Warszawskiej w Kielcach. Uchwała zakładała, że Ojcowie Kapucyni dostaną działkę za 20% jej rynkowej wartości. Przeciw zagłosowaliśmy zaledwie we dwójkę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s