Home
Akademia Negocjacji

Akademia Negocjacji

1. Myśl pozytywnie

Podstawową zasadą negocjacji jest pozytywny stosunek do strony przeciwnej. Nie możesz zasiadać do rozmów z kontrahentem, któremu nie ufasz i z góry podejrzewasz, że będzie chciał Cię oszukać. Nie podchodź do stołu negocjacyjnego, kiedy masz informację, że firma, z którą negocjujesz działa w złej wierze lub prowadzi działania nieetyczne. W naszej Akademii Negocjacji dowiesz się jak sprawdzić wiarygodność przyszłego kontrahenta.

2. Posiadaj kompetencje do decydowania

Negocjator musi mieć upoważnienie do podjęcia decyzji w imieniu firmy. Strona, której przedstawiciel nie jest na to przygotowany buduje negatywny wizerunek. Jeśli delegujesz pracownika do prowadzenia negocjacji, szczegółowo poinstruuj go, na co może się zgodzić, a jakich warunków nie może przyjąć. Rzeczą absolutnie niedopuszczalną jest, aby już po osiągnięciu kompromisu Twój pracownik pytał czy na pewno może podpisać dokumenty na wynegocjowanych warunkach.

3. Bądź elastyczny

Dąż do tego, aby to druga strona jako pierwsza wysunęła propozycję. Jeśli proponujesz jakąś korzyść, proś o coś w zamian. Stawiaj żądania powyżej celu negocjacji, ale bądź też gotowy na kompromis. Nie gódź się na warunki pierwszej przedstawionej oferty. Na początku negocjacji unikaj najbardziej spornych tematów. Negocjacje mają za zadanie osiągniecie jak najlepszych warunków, wiec nawet jeśli druga strona przedstawi propozycję do przyjęcia od ręki, zawsze pytaj o lepsze warunki. Jeśli sprawa dotyczy kupna, zapytaj o obniżenie ceny, dorzucenie gratisu itd. Miej w zanadrzu tak zwany plan B, czyli alternatywę na wypadek, gdyby negocjacje zakończyły się niepowodzeniem.

Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj cały dekalog negocjatora, który został opublikowany na stronie Akademii Negocjacji www.akademia-negocjacji.pl. Zostań negocjatorem, weź udział w Akademii Negocjacji w Kielcach. Zapraszam :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s