Home

traffic-stats00

Takiej manipulacji nie widziałem dawno. Wyjątkowo przez dwa dni telewizja reżimowa, kręci trzy tematy. Proces tej matki, co dziecko zabiła, rekonstrukcja rządu i nowe sondaże. Ważne żeby znowu odwrócić uwagę od innych istotnych kwestii, które po cichu się dzieją, ale nie o tym…

Ten sondaż – TNS ogłosił „Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lutym, wygrałaby je PO uzyskując 33 proc. poparcia – wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Na PiS głosowałoby 29 proc. respondentów. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD, Ruch Palikota i PSL – dostałyby po 6 proc. głosów.” No wygląda to tak, że TNS razem z telewizją reżimową lecą na ratunek PO.

Największy przepływ elektoratu na polskiej scenie politycznej odbywa się na linii PO – SLD. Zauważcie, że zawsze kiedy ubywa PO przybywa SLD – wskazują na to również inne badania, stricte dotyczące przepływu elektoratu. No i taka tendencja utrzymuje się przez ostatnie kilkanaście tygodni. Zapotrzebowanie na inny sondaż było zatem spore. No i mamy TNS i 6% dla SLD.

Mocne przegięcie z uwagi na fakt, że wcześniejsze kilka sondaży wskazywały około 14% i (sic!) kilka badań zrobionych po TNS również około 14%, a nawet świeżutkie 15% z 17 lutego 2013 r. – MillwardBrown dla RMF FM. To wszystko oczywiście nie przeszkadza TVN na odtrąbienie na zlecenie jakiegoś gniota TNSowego z 8 lutego (na którego nawet 8 lutego nikt poważny nie zwrócił uwagi, bo przegięli z zaniżeniem wyników). Moje szczere gratulacje dla TVN za aktualność, wiarygodność i wierność propagandzie. Nic dziwnego, że oglądalność spada. O roli sondaży w kształtowaniu opinii publicznej, w którymś z kolejnych wpisów.

Reklamy

3 thoughts on “Manipulacja sondażami w wykonaniu TNS & TVN

  1. nawet mnie się zatrzymało rano między uszami jak w rmf classic podniecali sie chyba takim procentażem 31/29/15 PO/PIS/LSD
    widać ostra ciśnia z góry…

  2. Pingback: Podsumowanie na okoliczność 100 wpisów « Marcin CHŁODNICKI blog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s