Home

Sąd nie będzie miał już obowiązku orzekania wobec pijanego rowerzysty zakazu prowadzenia samochodu – przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, przyjęta dziś przez Sejm. Staraliśmy się o to, jako stowarzyszenie, od kilku lat, ponieważ…

Chodzi o zrównanie praw kierowców samochód z prawami rowerzystów. Ukaranemu za jazdę „na gazie” kierowcy samochodu pozwalano jeździć rowerem, a ukaranemu rowerzyście zawsze zabraniano jeździć samochodem. To wszystko bez rozpatrywania konkretnej sytuacji w której doszło do wykroczenia. Dodatkowo jeśli z dwóch z nietrzeźwych rowerzystów tylko jeden miał prawo jazdy samochodowe to właśnie on ponosił karę większą – zabierano je – pomimo, że obydwaj popełnili to samo wykroczenie.Budziło to odczucia olbrzymiej niesprawiedliwości wymiaru… sprawiedliwości.

Ponadto ten przepis nie rozróżniał też rowerzysty po małym piwie na środku łąki od upojonego do nieprzytomności menela na środku drogi krajowej. Od dziś do sądu będzie należała decyzja, czy wobec sprawcy – nietrzeźwego rowerzysty – orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, czy tylko zakaz jazdy rowerem.

Za przyjęciem noweli o którą walczyliśmy jako stowarzyszenie głosowało 368 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał. Nowelizację wspierali dwaj świętokrzyscy posłowie: Artur Gierada (PO) i Sławomir Kopyciński (SLD). Nowelizacji uchwały pomógł Trybunał Konstytucyjny, który wprost wskazał, że przepis wprowadza nierówność prawną, bo nietrzeźwy kierowca pojazdu mechanicznego traci prawo jazdy, ale nie jest mu odbierana karta rowerowa. Oznacza to, że nietrzeźwi rowerzyści są poddawani surowszym karom niż nietrzeźwi kierowcy samochodów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s