Home

Jeśli wczoraj opublikowany sondaż Gazety okaże się trafiony to będzie to tylko i wyłącznie przypadek, a nie wynik rzetelnego badania. Jak podaje Gazeta kolejne komitety wyborcze uzyskają „na dziś” następującą ilość miejsc w przyszłej Radzie Miasta: PO – 6, Samorząd 2002 – 5, SLD – 4, PiS – 3, PSL – 1. W sumie 19. Brakuje nam jeszcze 6, bo RM będzie miała 25. Komu przypadną? Tego Gazeta nie wnioskuje z sondażu.

Napisałem „pomylony”, gdyż badanie zostało zdeterminowane przez błąd polegający na zadanym pytaniu: jaką partię polityczną popierasz?

I o ile sondaż może odzwierciedlać deklarowane poparcie dla partii politycznych to raczej nie może odzwierciedlać ilości mandatów, które zdobędą poszczególne komitety wyborcze. Pytane osoby deklarowały poparcie dla partii, a nie konkretnych kandydatów, czyli swoich sąsiadów, znajomych, twarzy znanych z polityki lokalnej i kieleckiej działalności społecznej. Poza tym ilość mandatów w okręgach wynika z poparcia w poszczególnych okręgach, a nie poparcia w całym mieście. To też może generować sporą pomyłkę w badaniu.

PO – 24% , tak, ale popatrzymy na listy PO. Nazwiska znane raczej tylko wewnątrz partii. Kandydatów ciągnie oczywiście do góry trend ogólnopolski, ale szyki może pokrzyżować kielecka specyfika, m.in. to, że znani radni PO w tych wyborach wystartowali z list PSL. Ja stawiam na 6 mandatów.

Samorząd 2002, 22%- zaskakująco duże poparcie wynikające bardziej ze słabości prawicowej PO i PiS niż z faktycznych przesłanek. Swoje dodaje też wsparcie kieleckiego biskupa. No chyba, że zadziałała manipulacja, której dopuścił się S 2002 Lubawskiego, polegająca na wmawianiu wyborcom, że S 2002 jest czymś innym niż partie polityczne. A nie jest, bo wystarczy przeczytać definicję partii politycznej i wszystko będzie jasne. Ja stawiam na 6 mandatów.

SLD – 16%, tak, ale przynajmniej w okręgu, z którego kandyduję poparcie może być większe i może wpaść tam nie jeden, a dwa mandaty. Analogiczna sytuacja miała miejsce 4 lata temu. Poza tym jest olbrzymia grupa ludzi, którzy zagłosują na Jana Gieradę tylko dlatego, że to Jan Gierada dyrektor szpitala, a nie lista SLD. Tak już bywało. I cały sondaż opierający się na poparciu dla partii szlag trafia. Ja stawiam na 6 mandatów.

PiS – 12%, tak, to może być prawda. Prawicowi wyborcy wolą zagłosować na Samorząd 2002 Lubawskiego (udający organizację niepolityczną) niż na słabe listy PiS, bez Góździa, który odszedł do PSL i nazwisk znanych z czegoś innego niż działalność partyjna. Poza tym luka po Przemysławie Gosiewskim też nie została wypełniona nikim równie aktywnym politycznie. Ja stawiam na 5 mandatów.

PSL – 5%, to poparcie może być realne. Sam PSL nie mógłby liczyć w Kielcach na coś więcej. Chłopska partia w mieście nie miałaby szans, ale kandydat na prezydenta nie „świeci” logiem PSL, wizerunek kreowany jest w stronę nowoczesności, a na listach KW PSL znajdują się znane nazwiska dotychczas wspierające PiS i PO. To może się udać. Ja stawiam na 2 mandaty.

Reklamy

2 thoughts on “Pomylony sondaż

 1. Przeglądam tak wpisy i pomyślałem, że pod tym warto dokonać małej retrospekcji. Poniżej procentowe wyniki w wyborach do kieleckiego samorządu:

  PO – 21,08% (5 mandatów)
  S2002 – 25,50% (7 mandatów)
  SLD – 18,10% (6 mandatów)
  PiS – 18,47% (5 mandatów)
  PSL – 11,27 (2 mandaty)

  Przypominam, że ilość radnych z danego ugrupowania nie wynika z ogólnego poparcia w mieście, ale z poparcia dla ugrupowania w poszczególnych okregach, stąd np. 6 radnych z SLD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s