Home

Dwaj kandydaci na Urząd Prezydenta RP, liderzy sondaży, Marszałek Bronisław Komorowski (PO) i Prezes Jarosław Kaczyński (PiS) nie chcą publicznej debaty przed wyborami. Ściślej, nie chcą przed pierwszą turą. Nie wiadomo jednak czy dojdzie do czegoś więcej niż pierwsza tura.

Plebejusze i patrycjusze

Niesmaczne. Oczekiwałem merytorycznych dyskusji i propozycji dla Polski. Tymczasem dostaję „figę z makiem”. Poczułem się zlekceważony. Dwaj Panowie szlachta, patrycjusze (kiedyś rąsia w rąsie, ramię w ramię razem w rządzie AWS) nie raczą skinąć głową do ludu, plebejuszy i raczyć zaprezentować co mają do powiedzenia, czym różnią się miedzy sobą, a czym między kilkoma innymi ważnymi kandydatami – Grzegorzem Napieralskim (SLD), Andrzejem Olechowskim (popierany przez SD) czy Waldemarem Pawlakiem (PSL).

O co chodzi?

U podstaw takiej decyzji obydwu kandydatów leżą argumenty stricte strategiczne dla marketingu kampanii wyborczej. Komorowski i Kaczyński mają największe szanse na wygraną i ewentualne starcie w II turze. I to wtedy będą próbowali odróżnić się od siebie. Wcześniejsze debaty mogą jedynie umocnić pozostałych kandydatów dotychczas gorzej wypadających w rankingach. Przykładowo, debata Grzegorza Napieralskiego z Jarosławem Kaczyńskim nie przysporzy poparcia Kaczyńskiemu, ale może przysporzyć zwolenników Napieralskiemu. To samo w przypadku debaty Komorowski vs. Napieralski. Jeżeli Napieralskiego, dla potrzeb dyskusji akademickiej, zastąpimy Pawlakiem lub Olechowskim to zasada jest dokładnie ta sama. Zyskuje każdy kto postawi się w opozycji do jednego z dwóch liderów sondaży przedwyborczych.

Najważniejszy jest marketing

Takiego prezentu obydwaj Panowie „K” nie chcą przygotować nikomu. Sondaże mogłyby się bowiem wtedy zmienić. Strategię marketingową przedkładają nad publiczną debatę o tym jaka ma być Polska. Szkoda, że tak to wygląda. Wyborcy znowu bardziej będą głosować na wizerunek, a mniej na ofertę programową.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s