Home

Minęły 3 dni od tragedii, a ja znowu nie wierzę. Tym razem nie wierzę w decyzję o pochowaniu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Wszystkim zmarłym hołd się należy, ale decyzja o Wawelu – nie piszę tego lekką ręką -jest nie na miejscu. Znowu podzielono Polskę, szybciej niż się spodziewałem.

Kto podjął inicjatywę? Kto wyraził zgodę? Wygląda na to, że w swoim zadufaniu Jarosław Kaczyński przesadził. Temu się nie dziwię, bo megalomania jest immanentną cechą tego człowieka. Dziwię się nomen omen kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, który „stoczył się” do poziomu najgorszych postaw Jarosława Kaczyńskiego.

W jednym rzędzie kościół katolicki wraz z partią PiS postawili Lecha Kaczyńskiego z Królem Stefanem Batorym, Królem Janem III Sobieskim, Księciem Józefem Poniatowskim, Naczelnikiem Tadeuszem Kościuszką, Marszałkiem Józefem Piłsudskim i innymi zasłużonymi Polakami. Wszyscy zostałi pochowani na Wawelu.

Czy można jedną miarką zmierzyć życiorysy tych ludzi z życiorysem Lecha Kaczyńskiego? Widać można. Jednak ja uważam, że wygrane wybory prezydenckie i tragiczna śmierć nie nadają się do porównania z Odsieczą Wiedeńską, Insurekcją Kościuszkowską, Legionami Polskimi Piłsudskiego… dalej wymieniać?

Decyzja o pochówku na Wawelu wyrządziła wiele hałaśliwej krzywdy nad trumną Prezydenta Kaczyńskiego. Lech Kaczyński nie zasłużył sobie na taką atmosferę wokół własnego pogrzebu. Być może będzie przewracał się w wawelskim grobie z tego powodu. Odpowiedzialni za kontrowersję wokół pochówku zmarłego są ci, którzy bez wahania podjęli decyzję. W ten sposób zniweczono jedność narodową i zbudowany od dnia tragedii szacunek do Prezydenta Kaczyńskiego. Naród oddawał Mu hołd bynajmniej nie za legitymację PiS i brata Jarosława, ale w związku ze sprawowaną funkcją głowy państwa.

Panowie przestrzelili temat. Jarosław Kaczyński, Stanisław Dziwisz i każdy inny kto „maczał w tym palce”. Czy dla Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP i dawnego Prezydenta Warszawy Cmentarz Powązkowski był niegodny? Teraz Marszałek Piłsudski będzie się musiał lekko przesunąć, aby zrobić miejsce dla Pana Prezydenta.

Reklamy

24 thoughts on “Kaczyński na Wawelu

 1. Mnie również bardzo zirytowała wieść o pochówku prezydenta i prezydentowej na Wawelu. Szczerze mówiąc to cała ta pośmiertna otoczka w okół prezydenta jest dla mnie nie zrozumiała. Wiadomo, że należy wspomnieć dobre imię oraz zasługi prezydenta ale wynoszenie Lecha Kaczyńskiego na piedestał i mówienie jakim to on był wspaniałym przywódcą i człowiekiem jest dla mnie pośmiertnym słodzeniem. Ja uważam zupełnie inaczej…tragedia przyczyniła się do tego, że o Lechu Kaczyńskim mówi się w superlatywach, gdyby nie tragedia skończył by prezydenturę jako MARNY PRZYWÓDCA naszego narodu. Nie mogę mu zarzucić braku patriotyzmu, oddaniu w wierze ale obserwując jego poczynania i zachowania przez ostatnie lata rządów, powiem, że zdecydowanie nie były one godne Wielkiego człowieka, wielkiego przywódcy. Pochówek na Wawelu uważam za toootalne przegięcie, aż mnie telepie.

 2. Takim postępowaniem wyrządza się krzywdę tym ludziom. Traci się całą sympatię jaką zyskali dzięki temu nieszczęsnemu wydarzeniu. Należy sobie przypomnieć, że jeszcze kilka dni temu osoby te były obiektem drwin i naśmiewań. Mówiono, że to najgorszy prezydent, piętnowano jego gafy, brak ogłady … Teraz robi się z niego (niesłusznie) bohatera narodowego i wybitnego męża stanu stawiając w jednym rzędzie z takimi postaciami jak przytoczone w komentarzu. Za kilka lat ta decyzja z perspektywy czasu będzie komentowana jako wielka pomyłka i nieporozumienie … a Prezydent zostanie na zawsze ośmieszony …

 3. W Katastrofie zginoł urzędujący Prezydent RP, którym był Lech Kaczyński. Śmierć dotknęła nie tylko jego,
  ale również wielu innych Polaków. Ale to Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonka stał się SYMBOLEM tego wydarzenia.
  NIezleżnie kto im jest trgicznie zmarły Prezydent RP ma prawo do pochówku na Wawelu.
  a przyszłość i spojrzenie expost da szanse oceny prezydentury Lecha Kaczyńskiego i pokaże czy poza tragiczną śmiercią były przesłanki inne przesłanki by go tam pochować.
  Do wczoraj myślałem że ta śmierć przywróci majestat Prezydenta RP…
  Lech Wałęsa powiedział dziś „Jestem wiernym synem Kościoła, grzesznym, ale wiernym. Wyrażam sprzeciw i niezadowolenie, tak jak to było przed nominacją Sławoja Leszka Głódzia na metropolitę gdańskiego, ale gdy decyzja już zapada, to ją przyjmuję. Zakładam, że w decyzji jakiś swój udział ma Duch Święty. Dlatego nie chcę dyskutować na temat pochówku pary prezydenckiej na Wawelu. Takie mam zasady. Przyjmuję decyzję.”
  Historia sama wszystko wyjaśni, ja bym uważał pisząc tekst w stylu „będzie się musiał lekko przesunąć, aby zrobić miejsce dla Pana Prezydenta” to brak powagi dla zaistnaiłej sytucaji

  • obrażać urzędu Prezydenta nie można, ale osobę sprawującej urząd krytykować można. zmarłego nie wypada. tak jak nie wypada i jest nieodpowiedzialne wzbudzanie kontrowersji nad trumną. kontrowersje zostały wzbudzone przez pomysł wawelski. a ta „karykatura” jest nie na miejscu nawet już nie ze względów etycznych, ale prawnych. flaga i godło Polski są chronione prawem. decyzje władz PiS i kościoła nie są chronione prawem, można się do nich odnosić.

 4. Nie dodałem tego we wpisie, ale decyzja jest też zła dlatego, że budzi kontrowersje i podziały. Trudno mieć pretencje do ludzi, że się oburzają (choć niektóre formy faktycznie są nie na miejscu). Można mieć pretensję do tych co zafundowali nam taki podział.

  Prawo do pochówku oczywiście Prezydent ma, bo kościół na Wawelu to nie jest własnością państwową tylko kościelną i kościół ma prawo tam chować kogo tylko chce. Prawo to jednak nie to samo co ocena, efekt takiej decyzji. A efekt jest taki jak widzimy. Oburzenia, protesty, krytyka, podziały, niesmak. Po co to? Komu to służy? Czemuś więcej niż staysfakcji Jarka K., członków i symaptyków PiS? Decyzja zapadła i koniec. Ja pisze, że była zła. Jej odwołanie teraz, na oczach świata, byłoby jeszcze gorsze.

  Co do tekstu o „przesunięciu, aby zrobić miejsce” to jest faktem, że grób Marszałka zostanie przemieszczony, aby zrobić więcej miejsca w krypcie. Wierzę, że Marszałek i Prezydent, wybaczą mi personifikację, którą zastosowałem.

  • Dla ścisłości Marcinie:
   Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki jest narodową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, zarejestrowaną w Rejestrze Narodowych Instytucji Kultury pod numerem 21/92 oraz w Państwowym Rejestrze Muzeów pod numerem 16/98. Zamek działa na podstawie statutu nadanego przez Ministra Kultury (Dz.Urz.MKiDN nr 4 poz.7 z 2000 roku).
   Zamek Królewski na Wawelu jest muzeum o charakterze rezydencji historycznej.
   http://www.wawel.krakow.pl/pl/index.php?op=2

   Być może decyzje odnośnie pochówków podejmuje kler, ale Wawel należy do Pańtwa.

   • Zamek, zamkiem, państwowy, a jakże, ale katedra przy zamku nie państwowa, a to tam są krypty. Tzn. teraz prawnicy mogliby się zapewne spierać o to czyja ta katedra, ale w praktyce nikt nie powie, że nie jest własnością kleru, tak jak nikt nie powie, że żaden inny kościół nie jest własnoscią kleru.

  • Niestety mylisz się. Katedra nie jest własnością kleru. Wawel – cały kompleks urbanistyczno-architektoniczny jest zabytkiem szczególnej wartości o statucie pomnika historii i jest własnością narodu polskiego. Kler, którzy urzęduje tam ma prawnie nałożony obowiązek dbania o to miejsce w myśli ustawy o ochronie zabytków i konwencji Unesco (Wawel jest wpisany na listę światowego dziedzictwa). Niestety pochówkiem Kaczyńskiech na Wawelu prawo zostało złamane, ponieważ dobudowując nowy obiekt niszczy się historyczną wartość obiektu będącą dziedzictwem kulturowym i historycznym całej ludzkości. Być może większość osób będących zwolennikami tego pochówku nie ma świadomości, że niszczą wyjątkowe pod każdym względem miejsce, które zobowiązani jesteśmy zachować dla następnych pokoleń w niezmienionej postaci. Stosując się do konwencji Unesco i ustawy o ochronie zabytków, jeżeli już dojdzie do ustawienia sarkofagu Kaczyńskich trzeba będzie go przenieść poza Wawel. Dla zwolenników Prawa i Sprawiedliwości powinno być oczywiste, że prawo nie może być łamane.

   • Jedna z cenniejszych uwag na tym forum. Więcej, ja w takim razie nawet się cieszę, że się mylę. Szkoda, że to niewiele zmienia w wawelskiej kwestii. No i czy ktoś w Polsce jest w stanie podnieść sprawę, że o tym co się dzieje w kościele na Wawelu wcale nie powinien rozstrzygać kler, a obowiązujące prawo?

 5. A mnie najbardziej szkoda Pani Marty Kaczyńskiej, córki pary prezydenckiej. W jednej chwili straciła oboje rodziców, którzy zginęli śmiercią okrutną i niespodziewaną. Ogromny ból i poczucie straty będą Jej towarzyszyć jeszcze przez długi czas, może zawsze. Jednak dzięki pochopnej decyzji pochówku Jej rodziców na Wawelu nie będzie Jej dane obchodzić żałoby tak, jak powinna być obchodzona. Nie przyniosą jej ulgi w cierpieniu te proste czynności, do których ma prawo każdy żegnający się ze swoimi zmarłymi, tylko nie Ona. Gdyby miała potrzebę – a taka potrzeba występuje bardzo często w pierwszym okresie żałoby u osób, które poniosły tak dotkliwą i nagłą stratę – odwiedzać grób rodziców często czy nawet codziennie, nie będzie Jej to dane, gdyż mieszka na drugim końcu kraju. Nie zapali też świeczki na grobie rodziców – bo w kryptach nie utrzymuje się otwartego ognia. Nawet zwykła modlitwa przy trumnach w ciszy i samotności prawdopodobnie będzie niemożliwa – krypty otwarte są dla zwiedzających, więc albo będzie modlić się wśród tłumów, albo każda prywatna wizyta Pani Marty będzie musiała być ustalana z góry, by móc zamknąć na czas to miejsce dla publiczności, albo będzie musiała odwiedzać rodziców, gdy miną godziny otwarcia muzeum. W odwiedzinach tych trudno będzie o spontaniczność – gdy nagły ból ściśnie Ją za serce, nie będzie mogła po prostu pójść na grób i się wypłakać.

  Z tych, ale i innych powodów nie należę do zwolenników pochowania Pana Prezydenta na Wawelu. Pan Kaczyński za życia był powodem podziału Narodu i niestety jak widać jest powodem podziału Narodu także i po śmierci.

 6. Najgłębsze i najbardziej prawdziwe są ból i rozpacz członków rodziny i ludzi najbliższych tym, którzy zginęli.
  To jest najważniejsze, to należy uszanować.
  Ta rozpacz nie zna hierarchii, politycznych rankingów, partyjnej czy też narodowej przynależności – jest dogłębnie ludzka, bezwarunkowa…

  Reszta z nas powinna zachować się (także w swojej żałobie) godnie – tak, jak przystało ludziom dojrzałym, ale i… powściągliwym.

  PS. A Wawel nie powinien być już miejscem czyjegokolwiek pochówku. Historia Wawela jako cmentarza powinna być zamknięta.
  Społeczeństwo polskie (en bloc) po raz kolejny daje dowód swojej niedojrzałości i psychicznej niestabilności.

 7. „Społeczeństwo polskie (en bloc) po raz kolejny daje dowód swojej niedojrzałości i psychicznej niestabilności” – dokładnie wszyscy protestujący na ulicy i co nie którzy w necie tak. Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości, jak świat widzi śmierć Prezydenta i Innych to poniżej lista gości. „Prezydent Kaczyński był wybitnym mężem stanu, który odgrywał kluczową rolę w ruchu „Solidarności” i był szeroko podziwiany w USA jako przywódca oddany sprawie promowania wolności i godności ludzkiej” Senat USA

  * prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama z małżonką,
  * prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew,
  * prezydent i kanclerz Niemiec – Horst Koehler i Angela Merkel,
  * prezydent Francji Nicolas Sarkozy,
  * premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero, król Hiszpanii Juan Carlos z królową Sofią,
  * następca tronu Wielkiej Brytanii książę Karol,
  * przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso,
  * sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen,
  * przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
  * przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy,
  * przewodniczący Rady Europy Thorbjoern Jagland.
  *

  o przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso,
  o sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen,
  o przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
  o przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy,
  o przewodniczący Rady Europy Thorbjoern Jagland
  o Wielki Kanclerz Zakonu Maltańskiego Jean Pierre Mazery,
  o prezydent Albanii Bamir Topi,
  o ambasador Angoli Lizeth Nawanga Satumbo Pena,
  o gubernator generalny Australii Quentin Bryce,
  o prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow i szef bułgarskiej dyplomacji Nikołaj Mładenow,
  o minister transportu Chin LI Shenglin,
  o prezydent Chorwacji Ivo Josipović,
  o prezydent Czech Vaclav Klaus,
  o prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves,
  o prezydent Francji Nicolas Sarkozy,
  o prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili,
  o premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero, król Hiszpanii Juan Carlos z królową Sofią,
  o minister spraw zagranicznych Indii S.M. Krishna,
  o wiceminister spraw zagranicznych Iranu Ali Ahani,
  o ambasador Jemenu Ali Aqlana,
  o premier Kanady Stephen Harper,
  o premier Korei Południowej Chung Un-chan
  o prezydent Kosowa Fatmir Sedjiu,
  o prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i były prezydent Valdas Adamkus, premier Andrius Kubilis,
  o Wielki Książę Luksemburga Henryk,
  o prezydent Łotwy Valdis Zatlers,
  o prezydent Macedonii Gjorge Ivanov,
  o ambasador Malezji Rosmidah Zahid,
  o p.o. prezydenta Mołdawii Mihai Ghimpu,
  o prezydent i kanclerz Niemiec – Horst Koehler i Angela Merkel,
  o król Norwegii Harald V
  o gubernator generalny Nowej Zelandii Anand Satyand,
  o specjalny przedstawiciel prezydenta Palestyny Mahmouda Abbasa Nabil Shaath,
  o prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew,
  o prezydent Rumuni Traian Badescu,
  o prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz, premier Robert Fico i przewodniczący parlamentu Pavol Paszka,
  o prezydent Słowenii Danilo Turk,
  o prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama z małżonką,
  o król Szwecji Karol XVI Gustaw
  o prezydent Turcji Abdullah Gill
  o prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i jego poprzednik Wiktor Juszczenko, premier Mykoła Azarow, przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn, być może także była premier Julia Tymoszenko,
  o prezydent Węgier Laszlo Solyom i premier Gordon Bajnai,
  o następca tronu Wielkiej Brytanii książę Karol
  o ambasador Wybrzeża Kości Słoniowej Leon Houdja Kacoli Adom,
  o minister kultury Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdul Rahman Mohammed bin Nasser Al Owaais.

  • ktos jeszcze zginał czy tylko Lech Kaczyński? tylko jedną osobę będą żegnali wszyscy z tej długiej listy??? troche sie zapominamy w tej zalobie i nazbyt czesto sadzimy, ze Polska placze tylko za jedna osoba.

  • Szacowna ta lista skurczyła się drastycznie, bowiem ukazała się kolejna opinia na w/w temat w postaci niebezpiecznej chmury. Powiedziałby ktoś, że to Palec Boży. Inaczej zresztą tego nie wypada interpretować w kraju wyznaniowym, w jakim, okazuje się, przyszło nam żyć.

 8. Pawle Z :) Nie chce podważać szacunku do dokonań Lecha Kaczyńskiego. O zmarłym Prezydencie należy wypowiadac się tylko pozytywnie. Na pogrzeb zmarłego Prezydenta RP należy przyjechać nawet jak się jest Prezydentem USA lub Prezydentem Federacji Rosyjskiej.

  Pawle Z. Podtrzymuję natomiast tezę, że wywołanie kontrowersji deczyją o Wawelu nie pasuje własnie do tego z jakim hołdem do tej tragedii podchodzi cały świat – o czym sam napisałeś. Stąd m.in. sądzę ten Wawel jest totalnym nieporozumieniem.

  Mijają godziny, a sytuacja się zmienia. Marszałek już ponoć nie musi się przesuwać. Komunikat z „Lech Kaczyński na Wawel” zmienia się na „Uroczystości na Wawelu upamiętniajace pamięć wszystkich ofiar tragedii, których symbolem jest pogrzeb Lecha Kaczyńskiego”. Przekaz staje się mnie kontrowersyjny. Zobaczymy co przyniesie dzisiejszy dzień…

 9. Pozostawiając historii, decyzję pochówku na Wawelu Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, proponuję aby materiały zbierali panowie: Cenckiewicz, Gontarczyk i Zyzak.
  Nie komentując spraw na bieżąco, z całym szacunkiem dla zmarłych dajemy mozliwośc manipulowania faktami.Do lat 90 nie było rozwiniętych środków masowego przekazu,internetu. Wiele rzeczy mozna było sfabrykować.
  Jako obywatel szanuje Prezydenta, nie mam 10 lat i historie dokonań pana Lecha Kaczyńskiego znam. Stawiajac go w rzędzie z tak zasłużonymi osobami pisanymi powyzej jest delikatnie pisząc nie na miejscu.

 10. pajac z ciebie autorze

  zadaj sobie pytanie: co ja uczyniłem dla Polski? i zobaczysz, że nie masz moralnego prawa oceniać innych czy im należy się Wawel, czy nie – oceniać tych którzy zginęli lecąc do Katynia by tam powiedzieć prawdę o Polskich żołnierzach

  pierdzisz w fotel, stukasz po klawiaturze i piszesz brednie

  słoma ci z butów wystaje niestety …

  • No i co ja mam Ci odpowiedzieć „delag”? Z jakim argumentem mam się zmierzyć? Z „pajacem”? „Słomą z butów”? „Pierdzeniem w fotel”? Na innym poziomie funkcjonujemy, żebym polemizował z epitetami. Napisałeś najmniej rzeczowy post jaki kiedykolwiek pojawił się do tej pory na moim blogu. Niemniej dziękuję, takie również sobie cenię. Znaczy, że moje wpisy czytają również tacy jak Ty. To dobrze, może do 1 na 1000 coś dotrze.

 11. Czy Kaczyński godzien królów? no własnie, jak człowiek równy wszystkim nam, jako osoba pełniaca tak wysoka funkcję równa królom i innym ważnym z naszej historii ale czy tak zasłużony jak Ci wśród których będzie spoczywał na wieki….
  smoleńsk bardzo poruszył moje serce, 96 osób zgineło nagle pstryk palcami i ich nie ma, to bardzo wstrząsające.
  (*)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s