Home

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom odwiedzającym mój blog życzę, aby każdy dzień był powodem do szczęścia, praca dawała satysfakcję, a panowie byli źródłem samego ciepła.

Przy tej okazji nie sposób pominąć, że w tym roku Dzień Kobiet jest obchodzony na świecie po raz setny. Oficjalnie święto kobiet zostało ustanowione w 1910 jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie. Ustanowienie tego święta służyło krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych.

Dziś Dzień Kobiet to przede wszystkim okazja do przypomnienia jak znaczącą rolę, a jednocześnie jak często niedocenianą, pełnią w społeczeństwie kobiety. W czasach współczesnych, podobnie jak sto lat temu, nadal pozostaje podnoszona kwestia równouprawnienia kobiet. Dają temu wyraz coroczne manify organizowane na ulicach polskich miast. Niestety nadal w społeczeństwie polskim tkwi stereotyp Dnia Kobiet jako wymysłu propagandy PRL-u.

Na blogu dotyczącym m.in. marketingu muszę wypomnieć wykorzystywaniu tego święta do celów komercyjnych. Od kilku dni reklama w znacznym stopniu oparła komunikację na skojarzeniach z Dniem Kobiet. Tego typu „tandemy” zwiększają skuteczność komunikacji marketingowej i bez wątpienia przynoszą oczekiwane efekty. Dzień Kobiet najczęściej wykorzystywany jest też w działaniach public relations partii politycznych. Dziś eventy z tego tytułu organizuje już nie tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej, ale też pozostałe partie.

Na koniec wpisu dodatkowo życzę Paniom, aby społeczeństwo stało się bardziej otwarte, mniej uzależnione od konserwatywnych stereotypów, a także aby każdy dzień w roku był Dniem Kobiet :)

Zobacz też: Równouprawnienie w polityce

Reklamy

3 thoughts on “Dzień Kobiet

 1. „Na koniec wpisu dodatkowo życzę Paniom, aby społeczeństwo stało się bardziej otwarte, mniej uzależnione od konserwatywnych stereotypów, a także aby każdy dzień w roku był Dniem Kobiet”

  Czy autor bloga utożsamia się z pojęciem „społeczeństwa” i uzależnia się mniej od konserwatywnych stereotypów?!!! Miejmy nadzieję, że nie jest to tylko czcze gadanie i zastosuje swoje życzenia w praktyce, także u siebie w domu ;-) I nie tylko w Dniu Kobiet.

  By Pan (Chłodnicki, nie chodzi o Boga) był źródłem samego ciepła… ;-)))

  • Miałem nadzieję, że mój wpis nie pozostawia wątpliwości co do tego jaki jest mój stosunek do roli kobiet w społeczeństwie. W domu i nie tylko w Dniu Kobiet? Staram się, ale „nemo testis idoneus in propria causa”. Muszę porozmawiać jak mi to wychodzi w praktyce z Olą (żoną). :D

 2. Przed chwilą, całkiem przypadkowo natrafiłem na „Przypowieść o kobiecie”…

  Kiedy Pan stworzył kobietę, był to już jego 6 dzień pracy i w dodatku po godzinach… Pojawił się anioł i spytał:
  – Czemu tyle czasu ci to zajmuje, Panie?
  Pan mu odpowiedział:
  – Widziałeś zamówienie? Musi być całkowicie zmywalna, ale nie plastikowa, ma 200 ruchomych części, wszystkie wymienne, działa na kawie i resztkach jedzenia, ma łono, w którym się mieści 2 dzieci naraz, ma taki pocałunek, który leczy każdą rzecz: od startego kolana do złamanego serca.
  Anioł starał się powstrzymać Pana:
  – To jest za dużo pracy na jeden dzień, lepiej poczekać ze skończeniem do jutra
  – Nie mogę, powiedział Pan. Jestem tak blisko skończenia tego dzieła, które jest tak bliskim memu sercu.
  Anioł zbliżył się i dotknął kobiety:
  – Ale zrobiłeś ją taką miękką, Panie?
  – Ona jest miękka, ale zrobiłem ją także twardą. Nawet nie wiesz ile może znieść lub osiągnąć
  – Będzie myśleć? – spytał anioł
  Pan odpowiedział:
  – Nie tylko będzie myśleć, ale rozumować i negocjować.
  Anioł zauważył coś, zbliżył i dotknął policzka kobiety.
  – Wydaje się, że ten model ma skazę. Powiedziałem Ci, że starałeś się dać za wiele rzeczy.
  – To nie jest skaza – sprzeciwił się Pan – to jest łza.
  – A po co są łzy? zapytał anioł.
  Pan powiedział:
  – Łza to jest forma, którą ona wyraża swoją radość, wstyd, rozczarowanie, samotność, ból i dumę.
  Anioł był pod wrażeniem.
  – Jesteś Panie geniuszem, pomyślałeś o wszystkim, to prawda, że kobiety są zdumiewające.
  – Kobiety maja siłę, która zdumiewa mężczyzn. Mają dzieci, przezwyciężają trudności, dźwigają ciężary, ale obstają przy szczęściu, miłości i radości. Uśmiechają się kiedy chcą krzyczeć, śpiewają kiedy chcą płakać, płaczą, kiedy są szczęśliwe i śmieją się kiedy są zdenerwowane. Walczą o to w co wierzą, sprzeciwiają się niesprawiedliwości, nie zgadzają się na „nie” jako odpowiedz, kiedy wierzą, że jest lepsze rozwiązanie. Nie kupią sobie nowych butów, ale swoim dzieciom tak… Idą do lekarza z przestraszonym przyjacielem, kochają bezwarunkowo, płaczą kiedy ich dzieci osiągają sukcesy i cieszą się kiedy przyjaciele odnoszą sukcesy. Łamią kiedy umiera przyjaciel, cierpią kiedy tracą członka rodziny, ale są silne, kiedy nie ma skąd wziąć siły. Wiedzą, że objęcie i pocałunek może uzdrowić zranione serce. Kobiety są różnych wielkości, kolorów i kształtów.
  Prowadzą, latają, chodzą lub wysyłają ci maile żeby powiedzieć ci, że cię kochają. Serce kobiety jest tym co powoduje, że świat się kręci. Przynoszą radość i nadzieję, współczucie i ideały. Kobiety mają wiele do powiedzenia i do dania. Tak, serce kobiety jest zadziwiające.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s